

Zilele trecute RDS-RCS a lansat o serie de noi abonamente DIGI pentru telefonie mobila, toate sub numele de Digi Optim. Abonamentele au preturi foarte bune pentru ceea ce ofera, dupa cum veti putea vedea.
Mai precis, cel mai ieftin abonament costa 2 Euro pe luna si ofera convorbiri si SMS-uri nelimitate in reteaua Digi, 200 de minute nationale si internationale pe fix si mobil si 500 MB de trafic pentru internet mobil. Dupa terminarea traficului viteza scade. Cel mai scump costa 10 Euro pe luna si ofera, fata de cel de mai sus, 1500 minute nationale si 5 GB de trafic pentru internet.
Ce nu au abonamentele acestea sunt SMS-uri nationale, care costa 3.72 centi bucata. Lista intreaga mai sus si detalii pe site-ul RDS.






Mai trebuie sa ofere si o lista cu telefoane decente, sa ai de unde alege, apoi sa mai lucreze putin la acoperire si gata! Partea buna e ca accelereaza trendul de ieftinire a telefoniei mobile.
Corect!
Din 1 aprilie ,,intra in vigoare” licenta de 900Mhz pe care au achizitionat-o anul trecut parca. Pentru telefoane, exista abonamentele Digi Mobil Complet, dar care momentan sunt doar pentru BH si MS.
Mie nu imi merge CNP-ul, am dat apel la *111# si am optat pentru digimobil optim 2 deoarece am primit un mesaj care imi spunea acest lucru. Am scris CNP titular dar mi-a dat valoare incorecta CNP, ce ar trebui sa fac ?
Am primit SMS d la ei, sa merg sa-mi schimb versiunea de abonament, ca-mi dau alt telefon; am sunat zilnic (am si fost de cateva ori la ei) pentru telefon si mi-au tot spus ca nu au! Reclama mincinoasa…
Au doar in unele orase (Arad, Oradea, Timisoara).
De mentionat este costul unui minut in orice retea nationala mobila, dupa depasirea minutelor din abonament : 1 cent + tva adica 0,0124 euro 🙂 . Deasemenea in retele fixe tariful dupa consumul minutelor din abonament este jumatate de cent +tva 🙂
Pe cand si la restul operatorilor astfel de tarife?
Pe cand vor pierde din abonati. Era necesara o astfel de interventie de la rds, atfel erau morti pe partea gsm.
Totusi eu inca nu m-as grabi sa trec la rds, din motivele enumerate de marten.
Dar acum astept cu interes contraofertele de la orange, cosmote si vodafone.
Sigur se va ivi ceva in urmatorul an.
Vor fi acealeasi tarife si la ceilati operatori atunci cand o sa aiba nevoie disperata de abonati. La tarifele astea eu spun ca Digi-ul merge pe pierdere doar sa atraga gastele :D.
Ei nu au semnal in orasele mari din tara, deci minutele alea sunt neutilizabile.
Ceea ce au construit Orange, Cosmote, Vodafone in ani buni Digi face in cateva luni :)), si macar de la restu ar fi totul perfect dar si ei mai au mult de lucrat.
Chiar daca lumea nu vede evidentul pe moment , primele 2 abonamente de 2 si 3Euro vor fi hit , mai ales daca ai un copil , sau mai multi si nu vrei sa stai cu stresul ca au cartela . Au si date active pentru internetul de toate zilele si minute cat sa vorbeasca in toate directiile . Avand in vedere ca nu ar avea voie sa iasa din oras (tot la copii ne referim) iar in orasele mari acoperirea nu este o problema , cred ca vor puncta foarte bine .
Asteptam cu mare drag lansarea retelei in spectrul de 900 MHz (parca prin aprilie se elibereaza) si atunci sa vezi semnal peste tot prin tara si eu personal cred ca ma voi porta , pentru ca la operatorul verde de cand e grecia in „groapa” tot am probleme , ba cu semnalul , ba cu datele , ba cu apelurile . Asa ca voi apela la dreptul de portare . Numai bine
Marius,Digi are semnal foarte bun care acopera 75% din teritoriul tarii iar la sfarsitul anului vor ajunge la 90%,au demarat deja un program de investitii in valoare de 600 milioane euro pt.2014.In cea ce priveste 3G-ul merge excelent.Nu au trecut la 4G,dar o vor face la anul.Au si o lista de telefoane de top,inclusiv Samsung S4 si Iphone 5 si 5S.Nu lucrez la RDS,ca sa nu existe confuzii.
Razvann, unde ai gasit oferta lor de telefoane? Eu stiam ca au maxim Galaxy S2…
Cred ca glumesti cu acoperera de 75%, nicio retea de telefonie nu are o asemenea acoperire in romania, aici nu iau in calcul ceea ce este pe hartie, ci ma refer strict la zonele in care semnalul este bun si poti vorbi fara intreruperi sau sa se auda intrerupt.
Salut baieti, oferta este senzationala. Impreuna cu prietena am ales abonamentele de 2 euro, saptamana asta ma duc la ei sa fac portarea. (suntem pe cartele vodafone)
Am facut o comparatie si am ramas placut uimit de ce beneficii as avea.
1) Vodafone cartela optiune 5 euro lunar:
100 min nat/internat. + 50mb net (minute/sms in retea cu miile)
vs.
2) Digi mobil abonament 2 euro luna:
200 min nat/internat. + 500mb net (minute/sms in retea nelimitat)
Deci am de ales intre Vodafone 60 lei lunar (2x5Euro) vs Digimobil 20 lei lunar (2x2Euro),
+ 99% din timp il petrec in oras unde am acoperire
+ Economisesc 40 lei lunar la Digi mobil
+ Optiunea de internet merge cu 3G+ (corectati daca gresesc) si dupa consumare ai net in continuare cu viteza redusa 16kb/s real (viteza de rahat, dar pt update la widget meteo sau Mail checker merge)
+ portare gratuita
+ dupa consumare minute nat/internat. platesti cam 3 bani/min nat/international extra iar pt sms 20bani in orice retea.
Suna foarte bine, sper sa nu fac o alegere gresita si sa fie teapa.
link http://www.rcs-rds.ro/telefonie-digi?t=telefonie-mobila&pachet=digi_mobil_optim
Salut.
Claudia,putina răbdare,este noua oferta.Suna si o sa iti explice .
ok, mersi!
Marius nu glumesc.Asta este realitatea.Vodafone si Orange au 100% acoperire.
Esti sigur? La mine la tara, la 40 de km de Bucuresti nu am deloc semnal. Trebuie sa ma plimb prin toata curtea sa prind o liniuta pe orange. Chiar si in camera mea am doar 2-3 liniute semnal aici in Bucuresti.
Eu in Bucuresti pe Valea Prahovei,Litoral,cam prin toata Bucovina,Brasov,Ploiesti si Pitesti,Timisoara si Arad,Piatra-Neamt,Suceava,Radauti,Bacau am avut semnal bun.In apartamentul unde locuiesc in Pantelimon am 4 liniute din 5 iar la munca aproape de Cora Pantelimon la parterul unui bloc am 5 din 5.Nu circul cu metroul,deci nu stiu.In Predeal 3G-ul mi se parea mult mai ok ca cel de la Vodafone(tot al meu).In Bals(pe langa Craiova era varza semnalul).Cam atat iti pot spune din experienta personala.Pe autostrada spre Constanta nu prea aveai semnal pe anumite portiuni.Foarte ok Romingul prin Germania,Ungaria,Austria si Bulgaria.
Gabriel depinde de zona. Eu la mine la tara am semnaf full fara probleme si pe digi si pe orange si la fel si la oras dar am fost la niste prieteni care nu stateau departe de mine(tot la oras) si nu aveam semnal deloc. Ciudata situatie dar se pare ca sunt zone negreu unde nu prea prinzi semnal.
Am observat ca de obicei unde ai semnal bun pe orange ai si pe digi poate nu la fel de bun dar poti vorbi.
stie cineva daca s a dat drumul la legea privind portarea inainte de expirarea perioadei contractuale(la abonamente ma refer)?
Nu cred ca se va da vreodata o asemenea lege Rotaru Irinel.Un contract comercial trebuie respectat si nu poate fi atacat decat in in instanta pentru clauze abuzive sau nerespectarea clauzelor contractuale.
La toate retele de telefonie mobila exista clauze contractuale de incetare inainte de termen. Atata timp cat esti de acord cu ele, poti rezilia contractul si implicit porta numarul in alta retea. ex : o taxa fixa, plata lunilor de abonament pana la incetarea contractului. etc.. variaza in functie de operator. Acestea sunt specificate in contract, de obicei la sfarsit.
Eu am abonament la Digi.Mobil cu internet nelimitat și minute nelimitate în rețea. Dacă am nevoie să sun în alta rețea, mă taxează.
Ideea principală este că sunt extrem de PRAF la semnal (exclusiv 3G). Stau în sectorul 2, în mijlocul Bucureștiului, și trebuie să țin telefonul (un Galaxy S2 luat la liber, necodat) lânga fereastră ca să am o liniuță de semnal, să pot fi sunat. La servici (tot în București) dacă întru la vestiare (o clădire cu un singur nivel), semnalul pică și tot așa. Trb să fii sub cerul liber ca să meargă cât de cât OK (netul și convorbirile voce).
Culmea este că, în Suceava (Câmpu Lung, Dorohoi, etc), în munte, am semnal full, de bubuie, iar internetul merge strună.
Exact nu te cred.Ori dezinformezi,ori ai probleme la telefon.Uite ca si eu stau si chiar si muncesc în Pantelimon in locatii diferite si niciodata nu am avut probleme.Cu Vodafone am avut destule.
Daca vor trece la banda de 900 Mhz si vor face ceva cu semnalul din spatiile inchise,cred ca vor avea tot mai multi clienti. Deocamdata cu semnalul sunt varza,cel putin in spatiile inchise,in aer liber mai merge.
Nu stiu cum ai constatat ca sunt,varza la semnal in spatiile închise.Eu folosesc si Digi de vreo 3 ani si nu am avut probleme.
Tu vrei sa ai semnal excelent chiar daca esti intr-o incapere unde semnalul nu ar ajunge in conditii normale? E unda radio nu laserul de la Magurele. Sunt anumite valori ale puterii semnalului care trebuie respectate. Daca incaperea e bine ecranata, e normal ca semnalul sa fie slab.
Nu vreau sa fie laserul de la Magurele,dar sa fie comparativ cu rosii si portocalii care au semnal full in aceeasi incapere.
Telefonul meu nu are nimic. Este zona de vină. Cine afirmă că are semnal bun în București, atunci minte, ori are noroc să fie lângă o antenă 3G a lu’ eRDeeS.
Uite că pe telefonul NOKIA (unul 3G) Varzăfone are semnal maxim iar SGS2, cu DIGI.MOBIL, are rețea indisponibilă. Dacă schimb cartelele, să bag digi în nokia, nu rezolvă problema semnalului. Nu este de la telefon, și nici de la CLĂDIRE (DOOOOH!)
Nu vă mai mințiți singuri și acceptați realitatea.
In București, cel puțin în sectorul 2, unde locuiesc eu, semnalul este OK…sub cerul liber!
Si eu stau in 2, in Colentina si am semnal destul de bun la Digi, cu telefonul ala simplu pe care ti-l dau cand iti faci abonamentul. Probabil ca e o zona mai ecranata la tine sau stai mai departe de celula lor.
Mai baiatule,si eu stau in sectorul 2 si am semnal f.bun.Ce imi spui tu ca ma mint singur.Nu stiu unde stai tu in sectorul doi,dar in zonele Basarabiei,Diham,Chisinau,Pantelimon,Iancului,Mihai Bravu semnalul este bun.Bati campii.Am si Vodafone si este comparabil.In schimb semnalul de la Cosmote este mai slab.
Mai conteaza si termopanele – de exemplu cele low-E tratate cu dioxid de titan blocheaza si orange-ul, ce sa mai vorbim de RDS. Daca ai geam clasic ai si semnal ok…aproape ca afara. Cand vor trece la banda de 900 Mhz se vor rezolva o parte din probleme, restul raman sa fie rezolvate cu antene de interior.
eu unu stau in craiova si am semnal 3g mai peste tot
pana si la Hunia(undeva pe la granita cu bulgarii) tot aveam semnal si internet(net cu conditia sa stau la geam sau afara)
Nu sunt fan DIGI. Televiziunea (cablul) oferit de ei in zona unde locuiesc eu lasa de dorit. Receiverele HD de la DIGI sunt slabe. Si nu poti folosi din pacate altele. DAR: am de o saptamana telefonie de la ei. Am DIGI Optim 2. Merge excelent. Setarile sunt facile. Eu am un Blackberry (care oricum se stie ca e un pic mai incalcit si vrea doar internet BB…) si nu am avut probleme la conectare. In we ma plimb pe munti si voi putea verifica personal si acoperirea cu care se lauda pe site. Recomand cu caldura. ofertele concurentei pentru serviciile oferite cu 2 euro (TVA inclus) sunt la preturi de cel putin 3-4 ori mai mari.
spune-mi te rog ce setari ai fac ut la bb. mie imi cere un apn dar nu vad asa ceva ms mult
A incercat cineva sa-si faca abonament Optim? Eu da! De 1 luna incerc acest lucru dar ……. nope! Nu sunt sim-uri! La tipul asta de relatie cu clientii orice operator poate arunca pe piata oferte de nerefuzat dar si de neonorat!
Eu am facut 2 abonament optimi 10 si 3 la casieria din Auchan Titan acum o luna si totul a durat 10 minute.
Sunt buni cu noile oferte , dar au un punct slab la acoperire. Eu am digi mobil de 2 ani şi jumătate si am fost plecat prin ţară şi în momentul în care ieşi din orice oraş rămâi fără semnal, nu mint nu am nici un interes, folosesc şi acum digi mobil. Dacă rămâneţi în oraş este foarte bun şi se aude destul de bine.
interesant
razvann,tu lucrezi la rds.asta e sigur pt k nu-mi explic ardoare cu care faci atit de multa reclama.eu am de 2 ani abonament la digimobil si cred ca a fost una din cele mai mari greseli pe care le-am facut vreodata.stau in iasi si ma lupt pt o liniutza de semnal.daca vrei pot sa dovedesc cu reclamatiile pe care le-am facut la cei de la rds dar care in nesimtirea clasica de romania au zis ca am dreptate dar ca asta este,nu au ce face si ca tre sa astept ca o sa se repare la un moment dat.si apropo mai lasane cu plimbarile tale pe care le-ai facut pe plaiul mioritc ca nu ne intereseaza si cu faptul ca orange si vodafone au semnal 100%.mai urmeaza sa ne spui ca zina maselutza facea sex cu harap alb.bafta la toata lumea si eu zic sa mai asteptai putin pina sa treceti la rds.
Eu stau in București,stii tu locul ala de unde se da ora exactă si chiar in momentul asta iti raspund de pe un HTC One in reteaua Digi.Am semnal full.Lucrez in cu totul alt domeniu.Eu zic sa iti schimbi telefonul.
Eu am pus o cartela digi prepay intr un nokia. 6680 un model destul de vechi si semnalul este foarte bun in sectorul 5 si inca un aspect se aude in casca mai tare si mai clar decat cosmote si vodafone retele pe care le folosesc frecvent
Este o oferta foarte buna, dar deocamdata rds inseamna „pana la” si „liste de asteptare”. Poate ca ar trebui sa poata respecta abonamentele care le au deja. Oricine poate sa faca oferte pe care nu au de gand sa le respecte.
stie cineva ceva de ”roamingul national” ?se spune ca e in parteneriat cu vodafone si daca ajungi in zone fara semnal digi, intra automat in roaming national si poti folosi telefonul la aceleasi tarife ca atunci cand esti in retea..
Da, e confirmata, merge: http://www.arenait.net/2014/04/11/rds-rcs-confirma-roaming-ul-national.html
Da,asa este.In momentul in care scriu sunt pe roaming national.Iti apare un R deasupra liniutelor de semnal.Este cu Vodafone.
Eu am un abonament optim 3 si sunt kind of multumita. Pana acum 2 spt+-, totul era ok: acasa (sector 5) aveam semnal 4 din 5, la munca (Expozitiei) semnal 2-3 din 5. Acum, a mai aparut o retea RDS DigiMobilR-DigiMobil, probabil e roamingul national de care spuneti. Deci, de cand a aparut, acasa am semnal 3-4 din 5, iar la munca imi cade de tot, si se schimba automat la reteaua de roaming national cu semnal 4 din 5, dar nu ma ajuta cu nimic, pentru ca nu am net si nici nu pot trimite smsuri, doar sa sun pot.
Am vrut sa fac abonament pe baza urmatorului articol http://www.gadget.ro/oferta-rcs-rds-2014-telefonie-mobila-digi-mobil-telefoane-mobile-preturile-la-abonament/ , dar surpriza este ca nimeni din operatori lor nu stiu nimic…nu de alta dar vroiam sa ma portez de la Cosmote la EI.
Pai ar trebui sa stii ca orice informatie oficiala ar trebui sa vina de pe site-ul lor, nu de pe orice blog..
Oferta Complet e regionala si e doar in Bihor, Arad si Timis.
Deci imi fac sau nu un optim 10 ? 🙂
@George – Optim 10 devine Optim Nelimitat (beneficiile abonamentului sunt pe site-ul oficial – http://www.rcs-rds.ro/telefonie-digi?t=telefonie-mobila&pachet=digi_mobil_optim_nelimitat. Daca ai TV sau Net si contractezi 1 abonament, va fi la 7 euro/luna TVA INCLUS. Daca ai tv si net si contractezi 1 abonament atunci va fi 5 euro/luna TVA INCLUS.
Daca ai nelamuriri, iti stau la dispozitie.
Am înțeles , ma interesează traficul de internet daca merge rezonabil si daca merge si pe roaming national . Multumesc ( am tot pachetul+500mb trafic )
Din iulie va fi internetul disponibil in Roaming National.
IN retea, functioneaza cu pana in 21.6 Mbps.
Multumesc
Eu sunt abonat de 2 ani si pot spune ca nu mai am grija apelurilor in alte retele (ex /Nu te sun ca nu mai am minute/nu vreau sa fac cost suplimentar/In ce retea esti ca sa te sun si eu din aceeasi retea/etc. Internetul merge foarte bine , 5 Gb sunt mai mult dect suficienti , semnalul este la fel ca si in alte retele , roamingul cu Vodafone merge bine .
Inainte plateam in jur de 150 lei abonament la Vodafone , acum platesc 120-130 lei tot pachetul de la RDS , adica TV,internet acasa,stic internet, internrt pe mobil, tel/fax, tel mobi (cel din pachetul de baza) si abonamentul meu (cel de 5 eur nelimitat).
Eu zic ca este bine , voi ce ziceti!
Semnalul functioneaza perfect in judetul Gorj !!! Recomand… 🙂
unde gasim si noi oferta de telefoane la abonamentele optim, oferta online ?
Am creat pe softpedia un thread ce contine si 3 tabele cu telefoane / preturi / etc.
Link: http://forum.softpedia.com/topic/974792-oferta-optim-si-complet-cu-telefoane-disponibila-national/
Nu exista nici un telefon, decat pe hartie. In realitate trebuie sa astepti LUNI de zile epntru un amarat de smartphone, si nici atunci nu esti sigur ca il vrei primit.
Nu se face contractul decat in momentul in care ridici telefonul.
Problema e ca nu au NIMIC pe stoc, oferta e la vrajeala. Timpul de asteptare este nedefinit, in cel mai fericit caz o sa primesti tel dupa 2 luni de la comanda.
Singurul tel pe stoc e petarda Allview A6 Quad, la care astepti cam 10 zile.
salut am facut si eu abonament la digi am luat 2 telefoane allview a5 quad si vreau sa spun ca la tara nu am semnal mai deloc dar am pe ineva care lucreaza si vreau sa spun ca el are semnal ii intra pe retea de Vodafone si are semnal dar al meu nu intra mentionez ca el lucreaza la digi……..imi poate spune cineva ce este de facut?
Seteaza telefonul sa intre in roaming national si nu o sa mai ai pb cu semnalul. In momentul cand esti in roaming national esti de fapt in reteaua Vodafone dar fara costuri suplimentare.
buna….ma puteti ajuta sa fac setarile de internet pe un bb 9800? am abonament la rds, am sunat si m-au trimis sa caut pe site…… in fine. cu semnalul nu e foarte bine in afara orasului….. in zona de munte sau in tren, nu e semnal deloc…. este bun totusi abonamentul, pentru ca ofera net nelimitat.. in bucuresti, merge. la orange am avut abonament si desi nu vorbeam mai deloc, nu imi venea mai putin de 1 mil.500 pe luna… la digi platesc 25 de lei, si eu zic ca merita totusi.. chiar daca netul e cam incet, e ok.