
Counterpoint Research a publicat un nou raport privind vânzările de telefoane din primele trei luni ale anului 2026. iPhone 17 este cel mai vândut telefon la nivel global în acest moment, depășind chiar și variantele Pro.
Vă las poza atașată, pentru că spune tot. Primele trei poziții sunt dominate de Apple cu seria 17, în timp ce cele mai vândute modele de la Samsung nu sunt deloc flagship-urile, ci modelele foarte ieftine precum Galaxy A07 și A17. Până și iPhone 16 încă se menține în topul vânzărilor.
iPhone 17 chiar este un model reușit, punând în umbră inclusiv variantele Pro și Pro Max. Cât despre ceilalți producători chinezi…





Acest tip de clasament prezintă o relevanță foarte limitată pentru că e vorba despre un producător al unui singur sistem de operare(iOS) cu câteva telefoane anual în comparație cu celalalt producător (Android) unde apar sute de modele de telefoane anual de la zeci de producători.
Totdeauna producătorul iOS care se concentrează pe un OS și 3-4 telefoane anual va sta mai bine decât ceilalți câteva zeci care produc sute de modele, e la mintea cocoșului.
Mult mai relevant sau cel puțin la fel de important mi se pare mie că în lume se vând 70-75% telefoane Android și doar în jurul a 20% cu iOS.
Tin sa te contrazic. Este vorba strict de cota de piata si numarul de telefoane vandute . Egal ca sunt Android si IOS . Vanzarile astea mai demonstreaza si calitatea telefoanelor . Aici este pe cifre clare si nu pe ce ni se pare . Ca poate alte branduri ar merita mai mult este alta discutie . Doar consumatorul decide pe ce da banii .
Răzvan, tu poți să mă contrazici cât dorești, realitatea este doar una și e tot pe cifre clare, anume aceea că Android are 75% cotă de piață, iar iOS în jurul a 20%, e simplu.
Telefoanele Apple sunt premium, dar identic cu acelea flagship Android, cu nimic mai breze.
După cum spuneam, când scoți ca producător unic de iOS câte o generație pe an e normal să stai mai bine decât cele câteva zeci de producători care scot câteva sute de modele anual cu Android.
De asemenea la mintea cocoșului.
Aia da comparatie. Adica ce ti-e samsung ce ti-e xiaomi. Tot aia e :)) . Cica celalat producator android. Inlocuieste apple cu samsung si vezi daca nu iti da cu virgula comparatia ta.
Foarte serios studiul, e făcut de o extrem de prestigioasă firmă de tocat frunze la câini, înregistrată în Hong Kong și „powered by” analiști indieni care nu pot fi suspectați că ar fi rupți de foame și dispuși să meargă pe mâna ăluia care comandă „studiul”. Evident, se potrivește mănușă și pentru ceva propagandă autohtonă a fanfaronilor cu călcâie crăpate. Apropo, mândrii fanboieri de pe la noi primesc despăgubirea specificată în sentința primită de Apple pentru reclamă mincinoasă?