In mai am facut o tura pana la Bran si inapoi cu Nissan Leaf 2018 primit de la Auto Europa Timisoara. A fost o aventura super tare pe care am documentat-o intr-un articol dedicat si chiar un vlog. Tot atunci am re-condus Tesla Model 3.
BOE a reusit integrarea unui senzor de amprenta intr-un ecran LED
BOE este o compania din China, foarte mare, producatoare de panouri OLED si LCD. Acestia au reusit sa integreze un senzor de amprenta intr-un ecran LCD ieftin. Daca pana acum senzorii de amprenta au fost integrati in panouri OLED, incepand de anul viitor vom avea telefoane accesibile cu aceasta tehnologie.
Jony Ive, designer-ul Apple, pleaca din companie
Jony Ive este chief design officer la Apple de foarte multi ani si este cel care a desenat mai multe produse semnate de Apple. Incepand de la iPhone si pana la iMac, amprenta lui se vede in majoritatea produselor. Insa acesta paraseste compania.
SUA si Huawei s-au impacat
In cadrul conferintei de presa de la summit-ul G20, Trump si presedintele Chinei s-au intalnit si au facut pace. Deci tot scandalul a luat sfarsit intr-o luna si chinezii pot folosi tehnologiile americanilor.
Am vrut sa fac un review la Digi Storage… dar a murit; voi ce cloud folositi?
Si din diverse motive l-am tot amanat iar acum se pare ca s-a rezolvat: nu mai trebuie. Pentru ca Digi Storage e stricat si nici nu exista un termen preconizat de reparatie, ca asa-i la noi.
10% din trotinetele Lime au fost furate in Bucuresti
Inca din prima zi de cand serviciul Lime a inceput sa functioneze si in Bucuresti, o parte dintre concetatenii nostri dragi nu au inteles cu ce se mananca aceasta tehnologie. Nu au inteles de ce exista trotinete „abandonate” pe strada. Asa ca multi le-au luat acasa.
DisplayPort 2.0 – HDR si 8K compatibil
VESA a finalizat standardul DP 2.0, versiunea noua care face trecerea de la standardul 1.4 si aduce in plus functii noi si de interes. Noua generatie suporta acum rezolutie 8K si inclusiv HDR.
Seria Huawei P30 a atins 10 milioane de unitati vandute in 85 de zile
Seria P30 de la Huawei pare sa fie cea mai bine vanduta serie de telefoane high end anul acesta. S-au vandut 10 milioane de telefoane in doar 85 de zile, de doua ori mai repede decat seria P20.
Samsung lucreaza deja la un alt telefon pliabil pe exterior ce va fi gata luna viitoare
Galaxy Fold nici macar nu a ajuns sa fie disponibil in magazin ca Samsung lucreaza deja la un alt telefon pliabil, de data aceasta pe exterior in stilul Mate X. Cat despre Fold, teoretic o sa vina in august.
Cele mai bune televizoare pentru Netflix
Nu este un top facut de noi ci chiar de Netflix. Am primit stirea pe email si am fost curios sa vad care sunt acele televizoare pe care Netflix le recomanda pentru vizionarea filmelor. Panasonic, Sony si Samsung sunt cele mai bune.
Si Digi face pasul la tehnologia 5G
Digi a avut astazi un eveniment in Bucuresti, mai exact in Centrul Vechi, cea mai aglomerata zona, pentru a le arata jurnalistilor tehnologia 5G. Din pacate nu am fost invitati, dar va putem relata cele intamplate.
Oppo MeshTalk – apeluri si SMS-uri fara internet sau operator telefonic
Oppo MeshTalk este o noua tehnologie dezvoltata de Oppo, chinezii aia nebuni care vin cu tot felul de prototipuri si inventii interesante. Aceasta tehnologie iti permite sa dai un SMS sau un apel fara sa ai o conexiune la internet si fara sa depinzi de un operator. Cum este posibil?
Vodafone a lansat primele abonamente 5G din Romania – preturi de la 17 euro
Vodafone a lansat primele abonamente 5G din Romania. Preturile incep de la 17 euro si exista si un telefon compatibil 5G in oferta lor. Vodafone promite viteza foarte mare la internet in zonele cu acoperire 5G, dar si alte beneficii.
Redmi si Black Shark lucreaza la telefoane 5G
Redmi si Black Shark sunt 2 sub-branduri Xiaomi care vor lansa in viitorul foarte apropiat modele de telefoane cu 5G. Primul model Xiaomi cu 5G este Mi Mix 3 5G, insa aceste divizii vor veni cu propriile solutii.
Microsoft a pierdut 400 miliarde de dolari de pe urma smartphone-urilor
Bill Gates crede ca Microsoft a pierdut o suma uriasa de pe urma smartphone-urilor. Esecul Windows Phone/Lumia a costat compania enorm, aproximativ 400 miliarde de dolari. Tot el mai spune ca regreta faptul ca Microsoft nu a reusit sa invinga Google prin sistemul lor de operare.



















