In 2011 in intreaga lume s-au vandut peste 464 milioane de smartphone-uri. Iar cele mai multe au fost, in mod previzibil, de la Apple. Pe doi a fost Samsung, iar pe un distant loc trei Nokia. Dar in 2012 lucrurile se vor schimba, daca e sa ne luam dupa analistii din domeniu.
Seria Lumia merge bine
Anul trecut, spre sfarsit, Nokia a lansat primele smartphone-uri cu sistem de operare Windows Mobile 7, Lumia 800 si Lumia 710. Si a mizat mult pe parteneriatul cu Microsoft. Acum aflam ca aceste telefoane Lumia s-au vandut destul de bine, in nici doua luni fiind comercializate peste 1.3 milioane de bucati.
Nokia nu o duce mai bine deloc
Spunem asta pentru ca si-a postat rezultatele financiare pentru cel de-al patrulea trimestru al anului trecut. Nici de data aceasta n-au reusit sa inregistreze profit, dar le-au mai scazut pierderile fata de al treilea trimestru.
Samsung: in 2012 batem Nokia
Nokia este lider mondial la vanzarile de telefoane mobile de mai bine de 14 ani de zile. Chiar si asa, Samsung, lider mondial la ora actuala la vanzarile de smartphone-uri, spune cu incredere ca anul 2012 va fi cel in care vor intrece Nokia din toate punctele de vedere. Analistii nu sunt de aceeasi parere.
Nokia Lumia 900 prezentat
Nokia a ales CES 2012 pentru a-si lansa ultimul telefon cu sistemul de operare de la Microsoft – Windows Phone. Lumia 900 are un ecran tactil de 4.3 inch, AMOLED, dispune de LTE si va disponibil pentru inceput doar la AT&T, in America.
Adio Symbian, Belle iti ia locul
Numit initial Symbian Belle, noul sistem de operare de la Nokia ramane, totusi, doar cu numele simplu de Nokia Belle. Compania finlandeza s-a hotarat sa elimine termenul de Symbian din denumire. Un rebranding declansat de renumele pe care l-a atras Symbian pana acum.
Nokia si WinMo 7.5
Sistemul de operare Symbian a ingropat Nokia pe segmentul high end. Pentru se redresa, producatorul de telefoane mobile a avut nevoie de o salvare. Iar in opinia conducerii sale aceasta s-a numit Windows Mobile. Si probabil pe termen scurt, prin prisma ajutoarelor pe care mai mult ca sigur le-a primit de la Microsoft, Nokia a […]
Nokia pregateste Meltemi OS?
In mare Nokia n-o duce prea bine. Inchide fabrica din Romania si concediaza la nivel mondial. Avand in vedere ca 47% din veniturile companiei in ultimul trimestru au venit din partea telefoanelor low-end, s-ar parea ca Nokia vrea sa dezvolte un nou sistem de operare pentru acestea.
Nokia concediaza si in lume
Saptamana trecuta stirea care a zguduit tara a fost ca Nokia isi inchide fabrica de la Jucu si da afara aproximativ 2200 de oameni. Acum aflam ca acestia nu sunt toti concediatii din cadrul companiei. Planul de restructurare e mult mai complex si include mai multe tari din intreaga lume.
Nokia pleaca din Romania
In urma cu aproape patru ani, Nokia isi muta una dintre facilitatile sale de productie din Germania in Romania, la Jucu (in apropiere de Cluj). Insa in contextul crizei economice si a vanzarilor in scadere, Nokia a decis acum sa inchida aceasta fabrica, si sa lase fara slujba aproximativ 2200 de oameni.
Nokia N9
Nokia N8 a fost unul dintre cele mai de succes smartphone-uri de la Nokia ale ultimilor ani, in ciuda sistemului de operare Symbian. Deci am fost foarte interesati sa vedem ce succesor va avea acest model, programat inaintea avalansei de terminale WinMo7. Acesta a sosit, si se numeste simplu N9. Si frapeaza prin lipsa de […]
Nokia renunta la Symbian in SUA
Nokia planuieste sa scoata de pe piata din SUA telefoanele cu Symbian si telefoanele business low-end. Odata cu lansarea terminalelor cu Windows Phone 7 cele cu Symbian vor fi retrase imediat din America de Nord. Asta ar putea insemna succesul sau falimentul atat pentru Nokia cat si pentru Windows Phone 7.
Nokia are profit negativ in trimestrul doi
Ieri spuneam ca Nokia castiga mai bine din telefoanele traditionale decat din smartphone-uri. Eh, chestia asta cu castigurile e relativa. Astazi Nokia a publicat raportul financiar pe trimestrul doi al anului curent. Compania a inregistrat pierderi de 487 milioane de euro.
Nokia castiga din mobile simple
Nokia a anuntat ca in ciuda febrei smartphone-urilor castiga mai bine tot din telefoanele mobile clasice. Chiar si asa, vanzarile atat de smartphone-uri cat si de telefoane mobile simple au scazut fata de aceeasi perioada a anului trecut.
Apple cedeaza la procesul cu Nokia
In urma cu putin peste un an Nokia ii dadea in judecata pe cei de la Apple, acuzandu-i ca i-au incalcat cinci patente, ce se refereau la pozitionarea optima a antenei (si totusi iPhone 4 a avut probleme chiar la acest capitol) si la transmiterea de voce si date prin intermediul conexiunii 3G, in realizarea […]








