
GIGABYTE a anunțat disponibilitatea noii plăci video AORUS GeForce RTX 5090 INFINITY 32G, un model high-end destinat gamerilor și utilizatorilor entuziaști care pun accent atât pe performanță, cât și pe design. Noua serie AORUS INFINITY a fost deja premiată cu Red Dot Design Award 2026 la categoria Product Design, una dintre cele mai importante distincții internaționale dedicate designului industrial.
Noua placă video introduce sistemul de răcire WINDFORCE Hyperburst, bazat pe un design Double Flow Through. Practic, ambele ventilatoare împing aerul direct prin radiator, creând un flux de aer mai eficient și reducând acumularea căldurii. GIGABYTE susține că soluția oferă cu până la 58% mai mult flux de aer comparativ cu un backplate tradițional și cu până la 28% mai mult față de un design cu un singur canal de evacuare.
Un element interesant este ventilatorul ascuns „Overdrive fan”, amplasat în zona centrală a plăcii. Acesta funcționează pe o curbă dedicată și pornește automat în momentele de încărcare ridicată a GPU-ului pentru a aduce un plus de răcire. GIGABYTE spune că astfel obține performanța unui sistem cu trei ventilatoare, păstrând însă aspectul unui design dual-fan.
Sistemul de răcire integrează și ventilatoarele Hawk Fan, care reduc turbulențele și zgomotul, oferind în același timp o creștere de până la 53,6% a presiunii aerului și cu 12,5% mai mult volum de aer comparativ cu soluțiile clasice. Placa utilizează o cameră de vapori de mari dimensiuni pentru contact direct cu GPU-ul, heatpipe-uri superconductoare și pastă termică metalică pentru transfer termic mai eficient.
La nivel de design, AORUS GeForce RTX 5090 INFINITY 32G folosește o construcție integral metalică, cu shroud și backplate realizate prin die-casting pentru rigiditate sporită. GIGABYTE spune că aspectul exterior este inspirat de designul nacelurilor motoarelor aeronautice, cu forme fluide și linii care accentuează conceptul de airflow al plăcii. Sistemul RGB Halo este păstrat și pe această generație.





trebuie sa fi nebun sa dai 20000 de lei pe ea ! la banii astia iti cumperi un motor electric chiar o masina and its more fun !
In general este pentru cei care fac bani cu o astfel de placa video, deci pentru cei care au NEVOIE de o astfel de unealtă.
Și, desigur, este și pentru cei care își permit prețul.
Glumesti, 20000 de lei sunt placile grafice 5090 „obisnuite”, asta sigur se va duce peste 30000 de lei. Iar daca cauti pe amazon.de gasesti si la peste 50000 de lei. Si cam tot pe acolo sunt și boxele HiFi vanate de audiofili. Deci sunt destui care prefera sa dea banii pe chestii statice. Pe de alta parte un motor sau o masina puternica te „ajuta” sa termini repede cu distractia, daca nu ai grija.
Foarte putine sunt cazurile in care ai nevoie de asa ceva si inteleg . Nu e vb de bani e vb ce iti ofera de banii aia .