
V-am scris ieri aici despre propunerea guvernului actual de a relua programele Rabla și Rabla Plus, dar cu păstrarea bonificațiilor exclusiv pentru modelele produse local, în Uniunea Europeană.
Pe de o parte, înțeleg perfect de ce s-a ajuns la această decizie și sunt de acord cu ea. Atât timp cât avem parte de subvenții bugetare, este logic ca ele să meargă către producători locali – de preferat ar fi să fie cât mai mulți din România, apropo – din UE, nu către companii din China (majoritar), SUA, Africa sau Asia. â
Pe înțelesul tuturor, dacă tot plătim acești bani, iar banii vin tot din buzunarele noastre, ca taxe, impozite sau împrumuturi pe care noi le rambursăm, este normal să avem cât mai multe beneficii de pe urma lor. Atât timp cât producători europeni rebranduiesc modele chinezești – vezi cazurile Dacia Spring sau Allview CityyZEN, ca să dau cele mai vandabile produse ca exemplu – sau produc în afara Uniunii, fie la uzinele Tesla din China sau SUA, la cele Renault din Turcia, la cele Dacia din Maroc sau pur și simplu plătim modele ale companiile chinezești importate la noi, nu primim nimic în schimb.
Una dintre cele mai mari realizări recente ale Uniunii a fost faptul că a realizat că nu e nevoie doar de subvenții sau granturi, ci este necesară localizarea industriilor, pentru a păstra banii aici. Altfel nu facem decât să trimitem banii în alte țări, unele cu guverne ostile. Da, ar crește consumul, dar acesta crește prin importuri, nu producție. Iar asta a făcut România multă vreme, că de aia suntem unde suntem.
Pe de altă parte, înțeleg și reversul medaliei: modelele produse local sunt mai scumpe, uneori mult mai scumpe, față de cele din alte zone non-UE. Iar asta ține de cât de ieftină este mâna de lucru acolo, de legislația care nu este musai una socială (vezi câte zile de concediu sau cum își pot lua concediu medical cei din China sau SUA) și de subvențiile pe care unele state le plătesc producătorilor lor.
Până la urmă este simplu – vrem producție localizată, scumpă, dar care ne plătește protecția socială, sau vrem prețuri mici, dar cu banii trmiși pe alte meleaguri. Sunt curios ce credeți voi și cum vedeți propunerea. Aveți și rubrica de comentarii la dispoziție, pentru a vă justifica alegerea.
-
E o decizie bună 72%, 103 votes103 votes 72%103 votes - 72% of all votes
-
E o decizie rea 22%, 31 vote31 vote 22%31 vote - 22% of all votes
-
Nu am nicio opinie 7%, 10 votes10 votes 7%10 votes - 7% of all votes






Daca statul vrea ca romanii sa cumpere doar masini din UE, atunci sa aloce o subventie de 50% din costul masinii.
Altfel nu vad de ce trebuie ca romanii sa fie obligati sa cumpere masini de doua ori mai scumpe, in timp ce subventia a scazut cu 50%.
Domnule nu te obliga nimeni sa cumperi masina produsa in UE. Subventie 50%…dumneata te auzi? Parctic vrei sa iei doua din care un gratis la copil… Hai sa nu mai fim cersetori si sa intelegem importanta sustinerii economiei locale. Pentru ca UE e tara noastra mai mare, tot asa cum Romania e tara noastra mai mica. Oricum viitorul va fi ‘Statele Unite ale Europei’ sau nu va fi deloc, ca sa parafrazez un citat celebru.
Rog mai multe precizări ca să-mi pot face un plan de afaceri. Ce culoare să fie mașina pe care v-o plătesc eu? „Statul” nu are bani proprii pe care să-i aloce, toate reducerile astea pentru hulpavi se fac cu bani furați din buzunarele altora. Iar fabricanții la care ajung în final acești bani furați (care se presupune că ar proteja industria autohtonă) își mută producția prin Africa, America de Sud ori China.
Cred ca e prea ambiguu. Daca chinezul isi face fabrica aici, masina aia e „produsa in Europa”?
Viitorul Renault Twingo care e 100% chinezesc, dar asamblat in europa,e masina europeana? Exagerez putin pentru ca de fapt Twingo are numai R&D-ul 100% chinezesc.
Eu unul nu am nicio problema sa platesc mai mult pentru un produs european. Chiar incerc sa fac asta. Dar, cand zice ca e european, vreau ca toate componentele sa fie produse in europa, nu chinezarii asamblate in europa.
Deci parerea mea e ca poate fi o decizie buna care va fi implementata aiurea.
este un cui de aur..in cosciug!