
După ce a susținut că ar trebui să acceptăm ideea că nu deținem jocurile pe care le cumpărăm, Ubisoft face o nouă declarație controversată. Compania, care are grave probleme financiare și se află în pragul falimentului, este de părere că microtranzacțiile din titlurile single player nu reprezintă doar o metodă de monetizare, ci au potențialul de a face jocurile „premium” mult mai distractive.
Bineînțeles, gamerii nu împărtășesc aceeași opinie, considerând microtranzacțiile o formă de exploatare și de creștere artificială a prețurilor. Cu toate că majoritatea jocurilor de la Ubisoft pot fi parcurse fără achiziții suplimentare și nu au paywall-uri evidente, în multe cazuri s-a observat că progresul lent al acestora încurajează microtranzacțiile. Totodată, Ubisoft se numără printre puținele companii din industrie care integrează microtranzacții în titlurile single player, iar de cele mai multe ori acestea nu implică doar skin-uri sau alte elemente estetice, ci iteme care pot influența considerabil progresul.
Din fericire, gamerii nu cedează și taxează dur astfel de practici, iar asta începe să se vadă foarte clar și în rezultatele financiare ale companiei. Ultimul raport publicat, valabil pentru 2024 și 2025, arată că Ubisoft a înregistrat încasări nete negative, de aproximativ 70 milioane de euro, în scădere cu aproape 300 milioane de euro față de intervalul anterior. De asemenea, în ciuda performanțelor foarte bune ale companiilor de tehnologie pe bursă, acțiunile Ubisoft sunt în cădere liberă de foarte mult timp. De la un maxim de 102.95 euro în 2018, acestea se tranzacționează la momentul publicării articolului la doar 9.04 euro – foarte aproape de valorile minime înregistrate în urmă cu 12 ani. În lipsa unei preluări sau a unor schimbări drastice de strategie, Ubisoft are toate șansele să declare falimentul în viitorul apropiat.
Sursa: Hot Hardware





Sunt la fel de rupti de realitate ca si clasa politica din Romania.
:))))
Au nevoie de bani, sunt deja cu un picior în groapă de asta se agață de tot ce pot. inclusiv aiureli de genul acesta.
Gresit . In loc sa avansezi in joc jucind ore bune pentru a debloca , armuri , sabii , arme de foc cele mai bune , nu ai cum , te joci cu ce primesti ,deblochezi ceva , iar daca vrei mai mult cumperi cu euro .