
Piața auto europeană trece printr-o schimbare pe care mulți producători locali nu o mai pot ignora.
În decembrie 2025, aproape o zecime dintre toate mașinile noi vândute în Europa au fost fabricate în China – adică o cotă de 9,5%, un record istoric. Această cifră marchează și primul trimestru în care mărcile chineze au depășit vânzările rivalilor sud-coreeni, precum Kia.
Impulsul vine în special din zona vehiculelor electrificate. În aceeași lună, producătorii chinezi au atins 16% din piața europeană de electrice și hibride, iar pe întreg anul 2025 au ajuns la 11%, mai mult decât dublul anului precedent. Branduri precum BYD, SAIC Motor, Chery sau Leapmotor au câștigat rapid teren în țări precum Spania, Italia, Grecia și Marea Britanie, unde consumatorii sunt mai flexibili și mai atenți la prețuri.

Realitatea este însă și mai radicală dacă includem mașinile produse în China, dar vândute sub branduri occidentale: Tesla, Volkswagen, BMW sau Renault și Dacia. În acest scenariu, una din șapte mașini electrificate vândute în Europa în 2025 a fost fabricată în China, chiar dacă nu poartă un nume chinezesc.
Europa se trezește abia acum la un fenomen care era previzibil de ceva vreme. China nu mai concurează doar cu prețuri mici, ci și cu tehnologie solidă, baterii eficiente și ritm de producție incredibil. De aceea, valul de electrice chinezești nu este un „accident”, ci o consecință a unei strategii industriale agresive și foarte bine finanțate. În timp ce producătorii europeni sunt blocați între tarifele americane, căderea vânzărilor din China și presiunea reglementărilor interne, companiile chineze vin cu oferte moderne și accesibile.
Industria auto europeană pierde teren vizibil și, dacă nu accelerează inovația, riscă să ajungă într-o situație similara cu cea a industriei electronice de acum 20 de ani. E o cursă pentru supraviețuire, chiar dacă mulți o realizează abia acum. poate acordurile comerciale cu India si Mercosur să ajute, dar totul depinde și de modul de implementare a lor.





Cuceresc pe dracu!
BYD e in scadere la el acasa in China, in Romania s-a dus hype-ul si e in scadere iar piata vanzarilor totale auto chinzesti de electrice in Europa sunt in scadere ca Vw electric le bate la cur. Sictir cu slugile chinezilor
Mai băiatule, bați câmpii cu grație. Grația porcului.
În România BYD tocmai a intrat în ianuarie în top 10 branduri auto pe baza numărului de unități vândute și e pe creștere accelerată. Statistica tocmai a fost actualizată pe site-ul DGPCI.
Înțeleg că ești frustrat că brandurile chinezești acaparează cotă de piață, dar sa ignori realitatea nu e în avantajul tău.
Per total, România e irelevantă raportat la puterea medie de cumpărare a europenilor.
@Laurentiu Perfect de acord
Vezi sa nu, am ras cu lacrimi :))
Te pishi pe ele
europa nu mai are nici o sansa, evident.
Ei cum sa nu:
1. Toate masinile produse in europa sa beneficieze de 10 ani garantie totala.
2. In cazul reparatiei pe garantiei, reparatia sa se realizeze in maximum 5 zile lucratoare (plus masina de schimb pentru astea 5 zile).
3. In cazul unui defect de fabricatie (gen ford sau psa cu curele care se dezintegreaza) sa aiba recall imediat ce problema se prezinta la minim 100 de masini.
4. Sa ofere un buy-back competitiv la orice marca de masina (daca trece ITP-ul).
5. Sa ofere variante de leasing cum are BMW-ul (sa poti schimba masina dupa 4 ani fara sa platesti valoarea aia reziduala; nu stiu exact denumirea acestui leasing).
6. Toate piesele/componentele sa fie produse in Europa.
7. Mai completati voi cu idei.
Europa are cel mai mare potențial de departe dintre toate continentele și cea mai calificată forță de muncă, însă trebuie alți lideri cu altă mentalitate și tăiat scurt macaroana amerlocilor, chinezilor și rușilor, adică „mai răsfirați băieți”. O altă problemă majoră a Europei e îmbătrânirea demografică, dar și China începe să se confrunte cu asta, dar acolo Partidul mult iubitor de popor începe deja să încurajeze natalitatea și căsătoriile prin diverse beneficii, mă rog, momentan „încurajează”, apoi probabil că vor strânge cu ușa dacă e cazul, pe principiul „nu știi, te învățăm, nu poți, te ajutăm, nu vrei, te obligăm”.
Europa să nu se mai îngrijoreze atât din cauza chinezăriilor și să facă bine să revină la standardele de calitate și fiabilitate din perioada 2000-2010. E normal ca oamenii să caute alternative cu farurile oblice dacă orice „tradițională” nouă trece de minim cinci ori prin service înainte să „împlinească” douăzeci de mii de kilometri.